reklama

Logické klamy - chyby myslenia V.

Tento článok je súčasťou série o logických klamoch, kde Vám postupne predstavujeme základné logické klamy a argumentačné fauly, na ktoré môžete naraziť v diskusiách i v bežných rozhovoroch na internete či v realite.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V predošlom príspevku ste sa dozvedeli o klamoch Klam ostrostrelcov, Sugestívna otázka a Žiadny pravý Škót.

Logické klamy sa vyskytujú v komunikácii - či už individuálnej alebo masovej - možno častejšie, než si myslíme. Cieľom tejto série článkov je predstaviť vám tie najznámejšie z nich a umožniť vám tak ľahšie ich rozpoznať, a prípadne sa vyvarovať toho, aby ste sa ich sami dopúšťali.

 Predchádzajúce diely:

  1. Útok na osobu, Stredná cesta a Spoločenský apel

  2. Zovšeobecňovanie, Šikmý svah a Apel na emócie

  3. Slamený panák, Chybná príčinnosť, Argument z nedôvery

  4. Klam ostrostrelcov, Sugestívna otázka, Žiadny pravý Škót

Appeal to nature - Odvolávanie sa na prírodu
Je možné, že mnohí z nás majú v sebe určité presvedčenie či inklináciu k tvrdeniu, že len to, čo je prírodné, je pre nás zdravé a prospešné. V kozmetickom i potravinovom priemysle sa priam roztrhlo vrece s označovaním produktov slovami “prírodný,” “naturálny,” “bez chémie,” a podobne. Pravda je však taká, že mnoho látok, ktoré sú vo svojej podstate prírodné, by nášmu zdraviu rozhodne neprospelo, skôr naopak. Je veľmi moderné skloňovať slovo "prírodný" a dodávať tým akémukoľvek produktu validitu/ kredit.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príklad:
“Vakcína je neprirodzená a škodlivá, pretože je vytvorená v labáku a nie je prírodná. Ja dôverujem svojmu imunitnému systému. Ten si s chorobami hravo poradí.”

To, že niečo pochádza z prírody, neznamená automaticky, že je to dobré a zdravé. Takisto, ak aj je niečo vyrobené synteticky, neznamená to, že nám to škodí, alebo že nás to zabíja. Narábajme so slovom “prírodný”, či "prirodzený", opatrne. Nemajme prílišnú dôveru vo veci, ktoré sa zdajú byť pre nás dobrými len preto, že majú zelený obal a nálepku so slovom “prírodný” (doslovne i metaforicky).

Gambler’s fallacy - Gamblerov klam
Tento klam sa prejavuje ako dôvera v to, že jav, ktorý sa v minulosti (ne)stal viackrát, sa zaručene (ne)stane i v budúcnosti. Takéto zmýšľanie je však chybné, pretože náhode a pravdepodobnosti skutočne nezáleží na tom, čo sa stalo v minulosti. Ak 10krát po sebe hodíte mincou a padne hlava, nezaručuje to, že pri ďalšom hode znova padne hlava. Tento logický klam je spájaný gamblovaním (chorobným hráčstvom), kde napríklad hráči veria, že pri ďalšom hode kockou padne šestka len preto, že v minulých hodoch viackrát skutočne padla.
 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
 “Posledných päťkrát som na stieracom lóse nič nevyhral, to znamená, že pri ďalšom určite vyhrám!”
 “Posledných päťkrát som na stieracom lóse nič nevyhral, to znamená, že pri ďalšom určite vyhrám!” (zdroj: https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/GamblersFallacy)


Príklad:
“Keď som neochorel na Covid doteraz, zaručene naň neochoriem ani v budúcnosti.”

Keďže myseľ má rada konzistentnosť, rada si utvára systémy a rôzne vzorce, môže nás doviesť aj k takým chybným záverom, akým je Gamblerov klam. Je dôležité pri uvažovaní nad opakujúcimi sa javmi zohľadniť to, že sa s veľkou pravdepodobnosťou jedná o náhodu, a taktiež, že uplatňovanie vyššie opísanej “gamblerskej logiky” nie je dobrý spôsob, akým predpokladať budúce udalosti.

Black-or-White - Čierna alebo biela
K tomuto logickému klamu dochádza vtedy, keď pri argumentácii vidíme len dva extrémy - svet a jeho možnosti vidíme čiernobielo, a odmietame čokoľvek medzitým. Takéto uvažovanie nám bráni vo videní celej škály iných alternatív, ktoré sa medzi dvoma extrémami nachádzajú. Neumožňuje nám nahliadať na rôzne premenné, brať do úvahy kontext a rôzne podmienky, za ktorých by existovali viac než len dve možnosti. Čiernobiela argumentácia je preto často zavádzajúca a bráni racionálnej a otvorenej diskusii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad:
Dvaja ľudia pri hádke:
“Neverím ti!”
“Ale ja ti hovorím pravdu! Buď mi veríš alebo si totálny idiot!”

Študent pred skúškou:
“Buď túto skúšku spravím, alebo som neschopný človek a môžem celé štúdium zabaliť.”

Pri uvažovaní nad situáciami a ich východiskami je najlepšie vziať do úvahy možné scenáre a alternatívy, z ktorých nám môžu prirodzene vyvstať viaceré možnosti - nie iba dve, každá na opačnom póle. Zapojenie kreativity a kritického myslenia pri zvažovaní rôznych variánt môže zlepšiť rozhodovacie procesy a svet sa už nebude javiť ako smutne čiernobiely.

za tím ZSI spracovala Adela Vidličková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pamätajte: Overujte – hľadajte – voľte si info.

Sledovať nás môžete tu: https://www.facebook.com/zvolsiinfoSR

 https://zvolsi.info/sk/

Zvol si info - Slovensko

Zvol si info - Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Zvol si info je občianske združenie, ktoré vzniklo ako slovenská sekcia pôvodného českého študentského spolku na Masarykovej univerzite. Snažíme sa o zlepšovanie mediálnej gramotnosti na Slovensku, venujeme sa prednáškam, workshopom a webinárom o sociálnych médiách, dezinformáciách a ich rozpoznávaní pre školy, pedagógov, ale i pre verejnosť. Rozumom proti fake news.https://www.facebook.com/zvolsiinfoSRhttps://zvolsi.info/sk/fantomas/tim@zvolsi.info Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu