reklama

Hoaxy a dezinformácie – ako a kto ich šíri a čo s tým? (súhrn z diskusií)

Kto šíri hoaxy? Prečo im veríme? Ako k ľuďom, ktorí dezinformáciám veria, pristupovať? Odpovedáme s pomocou vyjadrení odborníkov na túto problematiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Hoci dezinformácie nie sú novým fenoménom, najväčší rozmach zažili s príchodom sociálnych sietí, zvlášť potom Facebooku. Dnes už je napríklad pomenovanie „hoax“ bežnou súčasťou nášho slovníka. Vo všeobecnosti ním pomenúvame zavádzajúce, či klamlivé správy, no spoločnosť si ho osvojila rýchlo - používa sa na označenie mylných informácií v diskusiách, rovnako ale i pre pre degradáciu názorového oponenta, či na preukázanie skutočnosti, že my vieme kde je pravda - bez ohľadu na fakty. Odpovede na otázky kto je šíriteľom hoaxov, prečo im ľudia veria a ako s nimi komunikovať, sa v diskusii Denníka N pokúsila nájsť psychologička Vladimíra Kurincová Čavojová a Jakub Goda, pracujúci na MZSR ako špecialista na dezinformácie. Takisto sa touto problematikou zaoberal aj Disinfo Report, podcast portálu Aktuality.sk, ktorý oslovil spolupracovníčku pre strategickú komunikáciu GLOBSEC-u Miroslavu Sawiris. Tento blog je parafrázou a stručným zhrnutím ich poznatkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci traja odborníci sa zhodnú na zásadnej úlohe Facebooku na šírení hoaxov - je to prostredie dostupné pre každého, zadarmo a v podstate bez obmedzení. Okrem čarovného tlačidla „zdieľať“, ktoré podľa Godu odštartovalo boom dezinformácií, sa problémom stáva aj čoraz väčšia časť populácie, pre ktorú táto sociálna sieť tvorí hlavný informačný zdroj. Algoritmy nám podsúvajú predovšetkým nie to, čo má faktický základ, ale to, čo nás prinúti na stránke zostať dlhšie, či vyprodukovať viac aktivity smerom k ostatným. Komentujte, lajkujte a hlavne zdieľajte...kým to nezmažú!

S ťažkými situáciami sa vyrovnávame každý po svojom, napríklad pri koronakríze (ale aj iných) vidíme nárast depresií, no aj novú vlnu konšpirácií, konštatuje Čavojová z Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Do popredia sa dostávajú konkrétni ľudia s príbehmi „brat kamarátky môjho strýka povedal..“, získavajú pozornosť zdieľaním šokujúcich a zaručených právd, na komplexné problémy, medzi ktoré patrí napríklad aj klimatická kríza, ponúkajú jednoduché riešenia. Je to výmysel, niekto to riadi, odhalil(a) som to len ja, ostatní ste ovce. A hlavne veľa výkričníkov!!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto sú teda tí šíritelia hoaxov? Polícia SR na svojej stránke Hoaxy a Podvody nedávno zverejnila opis typického „zdieľača“ v súvislosti s konšpirátorom, ktorý skončil v jej rukách. Opisuje ich ako ľudí žijúcich nudný život, často majúcich problémy, svoje ego si kompenzujúcich v sociálnych bublinách, s túžbou po uznaní za nepravdy, ktorým niekedy ani sami neveria.

Nedá sa úplne vylúčiť, že takto naozaj niektorí fungujú, problémom sa ale stáva nálepkovanie všetkých. Urážkami a osočovaním sa žiadna debata vyhrať nedá, dostaviť sa môže opačný efekt, a to, že šíriteľa zavádzajúcich či klamlivých informácií utvrdíme v jeho presvedčení, že pravdu má on a ostatní sú zaslepení. Okrem toho, hoaxy často šíria ľudia aj v dobrej viere, že pomôžu svojim známym - či už sa (v prípade hoaxov o koronavíruse) ochrániť od škodlivých vplyvov očkovania, rúšok, alebo tým, že im „konečne otvoria oči“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako teda pracovať s konšpirátormi s rešpektom? Môžeme na svoju stranu obrátiť tú ľudskú charakteristiku, ktorú tak často zneužívajú pôvodcovia dezinformácií - záujem o príbehy. Človek totiž túži počúvať opisy situácie, dejové zvraty a fascinujúce vyvrcholenia, taká novodobá dráma. Anekdotálne príklady však môžeme použiť aj naopak, ukázať výpovede konkrétnych ľudí so skúsenosťou podporujúcou skutočnosť. Dnes to napríklad veľmi dobre pokrývajú slovenské aj české média príbehmi covidových pacientov. Miesto okamžitého odvrhnutia/zablokovania týchto, často i kamarátov a rodinných príslušníkov, by sme sa s nimi mali skúsiť trpezlivo rozprávať, ukázať im, kde sú fakty a kde to už škrípe, prípadne poskytnúť návod na overenie si informácií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si chcete pozrieť diskusiu Denníka N, môžete tak urobiť cez ich facebookovú stránku https://www.facebook.com/735582093198019/videos/1779194715569779. Spolu s Disinfo Reportom (https://www.aktuality.sk/clanok/837239/podcast-disinfo-report-stat-verzus-dezinfoscena-podcast/) nájdete diskusiu aj v podcastových aplikáciách.

za tím ZSI spracovala Tereza Mikáčová

Pamätajte: Overujte – hľadajte – voľte si info.

Sledovať nás môžete tu: https://www.facebook.com/zvolsiinfoSR

 https://zvolsi.info/sk/

Zvol si info - Slovensko

Zvol si info - Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Zvol si info je občianske združenie, ktoré vzniklo ako slovenská sekcia pôvodného českého študentského spolku na Masarykovej univerzite. Snažíme sa o zlepšovanie mediálnej gramotnosti na Slovensku, venujeme sa prednáškam, workshopom a webinárom o sociálnych médiách, dezinformáciách a ich rozpoznávaní pre školy, pedagógov, ale i pre verejnosť. Rozumom proti fake news.https://www.facebook.com/zvolsiinfoSRhttps://zvolsi.info/sk/fantomas/tim@zvolsi.info Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu